DOĞAL DOĞUM İÇİN ELELE

 

SAĞLIKLI ANNE SAĞLIKLI BEBEK VE MÜMKÜN OLDUĞUNCA DOĞAL BİR DOĞUM İÇİN ELELE

 

Başlangıç noktamız ve felsefemiz ’ Keşkesiz bir doğum’! Evet, doğum şekli ne olursa olsun yapılan her şey, tüm emekler, çabalar, mücadeleler bunun için. Ailelerin doğuma korkuyla, tedirginlikle değil sevinçle, huzur içinde girebilmeleri için.  Eğitmenlerimizin daha eğitimin ilk saniyesinde bize aşıladığı bu güzel, daha da ötesi muhteşem felsefe ile hareket edip, sevgili anne ve baba adaylarına bebeklerini dünyaya getirirken daha ilk adımı ‘keşkesiz’ atabilmeleri için. O minik meleklerin hayata gelirken hatta henüz annelerinin karnındayken doğru yönlendirilmeleriyle, sağlıkla, doğal olanla ve nasıl doğmak istedikleri kararına destek olmakla, doğana, doğurana ve zamana saygı duymakla ilgili bir felsefe bu.

  İşte bu sebepledir ki öncelikle anne ve baba adaylarını toplam 12 saat süren  uluslararası standartlarda hazırlanmış bir doğuma hazırlık ve destek programı ile bebeklerinin doğumuna hazırlıyor ve onları doğumla ilgili ihtiyaç duydukları kadar bilgi, nefes teknikleri, ilaç dışı rahatlatıcı teknikler, sağlıklı doğuma götüren kanıta dayalı uygulamalar, aktif ve doğal doğum teknikleri , tentene temas, anne-bebek-baba dostu sezaryen uygulamaları, babalara 'Doğumda Destek' eğitimi , doğum müdahaleleri, gevşeme  teknikleri, role-play ile doğum provası ve doğum masajı içerikli zengin bir eğitimle destekliyoruz. Bu sayede hem anne adayları daha bebekleri doğmadan onun için sağlıklı bir adım atmış oluyorlar hem de baba adayları bebeklerini beklerken eşlerine doğru destek vermenin ve bu yolculuğa bilinçli devam etmenin haklı gururunu tatma fırsatı buluyorlar.

 

   DOĞUMA HAZIRLIK VE NEFES ÇALIŞMALARI PROGRAMI

 

1-            BİLGİ: Bu bölümde anne adaylarının sağlıklı ve bilinçli bir hamilelik süreci geçirmesi için; varsa doğumla ilgili korku ve paniğin üstesinden gelmeye ve kendine güvenli bir hamilelik yaşamalarına yönelik bilgi akışı sağlanır.

2-            NEFES EGZERSİZLERİ: Yapılan nefes çalışmalarıyla; bebeğin daha fazla oksijen almasını sağlamak, annenin rahat nefes alması ve kramplarının azalması, doğumda kasılmaları daha rahat hissetmesi, rahim kaslarına ihtiyacı olan oksijenin taşınması, doğumda baş dönmesinin engellenmesi, mide bulantısının önüne geçmek, ritmik hareketlerle konsantrasyon sağlamak, zihni meşgul ederek, bedeni duymasını engellemek amaçlanır.

3-            GEVŞEME: Hamileye huzur ve barış hissini yaşatmak, enerjisini doğru harcamasını sağlamak, beden ve zihin farkındalığı yaratmak, rahimin çalışması sırasında, diğer kasların gereksiz kasılmalarını engellemek ve konsantrasyon sağlamak hedeflenir.

4-            KONSANTRASYON MEDİTASYON: Burada  uygulanan yöntemlerle gebenin kendine dönebilmesi ve bebeği daha yakından hissedebilmesi, çevrede olan bitenden etkilenmemesi, bebeğiyle bütünleşip ekip olması hedeflenir.

5-            BEDEN FARKINDALIĞI: Gebenin bedenini daha iyi tanıyarak korkularını azaltmak, bedenini doğumda daha iyi kullanabilmesini sağlamak, doğum sırasında gerekli kasları kullanıp, diğerlerini gevşek bırakmasına yardımcı olmak hedeflenir.

7-            POZİTİF DÜŞÜNCE: Gebenin kendine ve bedenine güvenini arttırmak, mevcut korkularından kurtulmasına yardımcı olmak, çevrede olabilecek olumsuzluklara karşı sakin kalabilmesini sağlamak amaçlanır.

8-            MASAJ: Anne- bebek arasındaki sevgisel teması deneyimlemesini sağlamak, eşler arasındaki bağı güçlendirmek, kasılmaları daha rahat karşılamasını sağlamak amaçlanır.

 Anne - baba adayları ister grup eğitimleri ister bireysel eğitimi tercih etme hakkına sahiptirler.

 Gruplar haftasonu ve hafta içi grupları olmak üzere iki seçenekte düzenlenmektedir.

Çift halinde (eş, anne, kardeş  ya da arkadaş ile birlikte)  katılım tavsiye edilmekle birlikte anne adayları isterlerse eğitime tek başlarına da katılabilirler.

Eğitim odası; hamilelerin rahat edeceği şekilde minderlerin, matların, pilates toplarının, ses sistemi, ekranın mevcut bulunacağı şekilde düzenlenir.

Eğitim sırasında; pelvis, oyuncak bebek, emoji yastıkları,  doğumla ilgili oyun kartları, doğum tercihleri kartları, diğer oyunlarda kullanılacak çeşitli aksesuarlar, meditasyon müzikleri, ailelerin izlemesi için hazırlanmış özel doğum videoları, sunumlar, meditasyon metinleri, psikodrama teknikleri, küçük toplar gibi araçlardan faydalanılır.

 

Eğitimin sonunda; kendine güvenen, bilgili, bilinçli, sürece katılan, ne istediğini bilen ve bunun için çabalayan, sorumluluk alan, doktorla ve diğer sağlık çalışanlarıyla işbirliği yapabilen anne baba adayları  hedeflenir.

 

Program boyunca kanıta dayalı teorik ve pratik bilgilere eşit olarak yer verilmiştir. Bunlar arasında nefes çalışmaları, gevşeme egzersizleri, imgelemeler, zihin çalışmaları, oyunlar, doğum pozisyonları, güven çalışmaları, filmler sayılabilir. Program içeriği olarak hamile egzersizleri ve gevşeme DVD, gevşeme müziklerinden oluşan 2 adet CD, program kitapçığı, doğum tercihleri  formu ücretsiz olarak verilecektir.