Haber 5

 

Hamilelik bir kadının yaşamındaki üç evreden biridir. Bu evreler arası geçişlerde hormonal değişiklikler söz konusudur. Bu evrelerden ilki menarş (doğurganlığın kazanılması), ikincisi hamilelik (genellikle yaşamın erken yıllarında yaşanır) ve sonuncusu da menopozdur.

Hamilelik dönemi diğer dönemlerden hem fiziksel hem de ruhsal olarak farklılık gösterir. Bu dönemdeki büyüme ve gelişme sadece bir bebeği beslemek için bedenin genişlemesinden ibaret değildir. Manevi bir gerçeğin değerinin bilinmesi ve kendini düşünmenin ötesine geçmesini de sağlayan mucizevi bir dönemdir. Anne adayının, belki de ilk kez başka birinin gereksinimlerini kendininkilerin önüne koyması gerekecektir. Hamilelik döneminde anne adayı bebeğin esenliğini kendi esenliğinden önce istemektedir.

Hamileliğin ilk aylarında sık sık metabolizmalarında meydana gelen değişiklikler, anne adayını çok rahatsız edebilir. Bu değişikliklerle olabilidiğince sağlıklı ve kontrollü bir biçimde baş edebilmek, gelişen bu koşullara uyum sağlamak için yaşam biçimlerinde ve sağlıklarında bazı temel düzenlemelere gerek duyarlar.

Her gebelik ve doğum kadının gücünü ve esnekliğini keşfedebileceği bir fırsattır. Gebelik süresinde kadın vücudunda fiziksel, hormonal ve psikolojik birçok değişiklik meydana gelir. Bebeğin ana rahminde büyümeye başlamasıyla rahim de büyür ve ağırlığı artar. Buna bağlı olarak da annenin ağırlık merkezi değişir. Bu durum omurganın doğal yapısını bozar, bel omurlarında ve bacaklarda ağrılara neden olur. Hormonal değişiklikler göğüslerde ve birçok eklemde daha önce hissedilmeyen bazı rahatsızlıklar yaratır. Uzun süre fiziksel aktivite kısıtlanmalarına maruz kalmak ve hamileliğe bağlı değişen hormon yapısı kadının psikolojik dengesi üzerinde önemli değişimlere sebep olur.

Tüm bu değişim sürecini sıkıntılar ve zaman zaman mutsuzluklarla geçirmek yerine, hamileliğin her anının keyfini çıkarmak için Yoga denenmelidir. Yoga, bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesi anlamına gelir. İyi bir hamilelik dönemi geçirmemiz için bize ait bu üçlünün tam bir uyum içinde çalışması gerekir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YOGA

Yoga, anne adayının gelişen koşullara fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak uyum göstererek, baskı altındaki duygularından uzaklaşmasını sağlar. Bu aşamada, yoganın değişik açılardan da yararları vardır. Fiziksel açıdan, gelişme ve büyümeye yardımcı olurken, rahatsızlıkları hafifletmeyi ve gidermeyi, bedenin gereksiz yere yıpranmasını, korkuyu ve endişeyi engelleyen programlar sunmaktadır.

Hamilelik Yogası'nda hamileler için hazırlanmış temel duruş biçimleri, sizi anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Yogada uygulanan nefes egzersizleri ile doğru nefes almayı öğrenerek akciğer kapasitenizi arttırır, dolayısıyla daha çok oksijen alırsınız. Yoga, sadece vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz. Artık eskisi gibi her şeye alınan, çabuk kırılan ve pes eden duygularımızdan kurtulup daha güçlü olmaya başlarız.

Gebelik süresince düzenli yapılan yoga programı ile hamile kadının fiziksel kondisyonu korunur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir. Mide bulantıları ortadan kalkar. Her gün yapacağınız meditasyonlar ile bebeğinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirirsiniz. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminden sonra bir engel yoksa eğer Hamile Yogasına başlayabilirsiniz. Doğuma kadar haftada 1 ya da 2 ders olarak devam edebilirsiniz.

Mutlu bir hamilelik geçirmeniz ve bilinçli seçimler yapan bilinçli anne babalar olmanız için Yoga yapmalı, düşüncelerinizi ve sezgilerinizi berraklaştırmalısınız.